przepisy podróżowania

  • Przy wyjeździe do Niemiec należy zabrać ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty.

   Dokument powinien zachowywać ważność przez 6 miesięcy od planowanej daty powrotu z zagranicy oraz być w dobrym stanie - zawarte w nim dane muszą być czytelne.

   Obecnie na granicy polsko-niemieckiej nie ma kontroli dokumentów. Jednak na żądanie uprawnionych władz podróżny zobowiązany jest okazać dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo. Obywatele państw trzecich muszą posiadać przy sobie paszport i odpowiednie dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce i w Niemczech lub do tranzytu (np. wizę) zgodnie z obowiązującymi przepisami.

ambasady

Ambasada Niemiec w Warszawie

ul. Jazdów 12, 00-467 Warszawa

tel.: +48 (22) 58 41 700

fax.: +48 (22) 58 41 739

http://www.warschau.diplo.de/

 

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej

w Republice Federalnej Niemiec

Lassenstr. 19-21, 14193 Berlin-Grunewald

tel. (+49 30) 223130

faks: (+49 30) 22313155

e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

http://berlin.msz.gov.pl/pl/

biura podróży

Organizacja podróży i pobytu, rezerwacja hoteli i biletów na przejazd

A. Golec Consulting (Business Travel)

Al. Niepodległości 235/237 lok. 49, 02-009 Warszawa

tel: (22) 622 72 29, tel./fax.: (22) 622 36 01 , 622 87 90

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

www.bstravel.pl

 Organizacja podróży i pobytu - oferta pakietów A. Golec Consulting na targi elektroniki użytkowej IFA 2019

 

Jointex (Andrzej Rustecki)

ul. Grochowska 207/310, 04-077 Warszawa

tel: (22) 844 42 30, 844 31 30, fax.: (22) 844 44 67

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

www.jointex.pl

dojazd pociągiem

Informacja kolejowa PKP

tel: (22) 1 94-36, www.pkp.pl

Specjalna oferta PKP dla podróżujących do Berlina:

Ciesząca się dużym powodzeniem oferta Berlin–Warszawa–Specjal została wznowiona. Wciąż bezkonkurencyjne ceny!

Przejazd z Warszawy lub Gdyni do Berlina lub z powrotem już od 24,90 euro, z/do Poznania od 14,90.

Bilety można kupić najpóźniej na 3 dni przed wyjazdem. Ilość biletów Berlin-Warszawa-Specjal jest ograniczona. Nie ma możliwości ich zwrotu lub wymiany.

Biletów promocyjnych nie można kupić u konduktora - dostępne są w kasach międzynarodowych na terenie całej Polski. Szczegółowe informacje

 

Dojazd na tereny targowe z dworców kolejowych

(z dworca głównego Hauptbahnhof, stacji Zoologischer Garten, Charlottenburg, Ostbahnhof i Lichtenberg):

S-bahn (kolejka miejska)      w kierunku  
przystanek/stacja

linia S5

Spandau S-Bhf Messe-Sud
linia S7 Postdam

Westkreuz

przesiadka na linię S41 lub S46 do stacji Messe Nord/ICC

linia S75 Westkreuz

Westkreuz

przesiadka jak wyżej

dojazd z lotnisk

Z lotniska Schoenefeld na tereny targowe (Messe Berlin)


S-bahn S9 w kierunku Blankenburg do stacji Schoeneweide; przesiadka na S-bahn S46 w kierunku Westend do stacji Messe Nord/ICC

           
z lotniska Berlin Tegel na tereny targowe

Autobus X9 lub 109 w kierunku Zoologisher Garten - albo do przystanku Jungfernheide, a następnie S-Bahn S42 (z powrotem - S41) do Messe Nord/ICC, albo też do przystanku Zoologisher Garten, następnie S-Bahn S5 do Messe Sud (główne wejście na targi)

UWAGA: Podczas niektórych większych imprez organizatorzy oferują autobusy wahadłowe, dowożące zwiedzających z wybranych lotnisk oraz hoteli na teren targów (dojazd w cenie biletu na targi). Szczegółowe informacje na stronach poszczególnych imprez targowych.

dojazd transportem publicznym

Berlin ma rozwiniętą sieć komunikacyjną - korzystanie z niej jest zwykle łatwiejsze i szybsze niż jazda po mieście samochodem oraz stosunkowo tanie. Nie trzeba też martwić się o miejsca parkingowe.

Bilety dostępne są w automatach na każdej stacji, w kioskach, a także w technologii mobilnej.  Istnieją trzy strefy biletowe: A (ścisłe centrum w obrębie linii S-Bahn Ringbahn), B (tu mieszczą się tereny targów, a także lotnisko Tegel) oraz C (okolice podmiejskie, Poczdam, lotnisko Shoenefeld); bilety można kupować na strefy AB, BC lub ABC. W ofercie bilety jednorazowe, okresowe, jedno- lub kilkudniowe, a także grupowe (max. dla 5 osób). Kupując kartę Berlin Welcome Card oprócz możliwości przejazdów komunikacją miejską otrzymamy zniżki na liczne atrakcje turystyczne i kulturalne Berlina oraz rabaty w wybranych sklepach i restauracjach.

Dzieci do lat 6 podróżują bez biletu, do lat 14 - z biletem zniżkowym.

Wszelkie informacje o berlińskiej komunikacji miejskiej: www.bvg.de; sbahn.berlin; www.visitberlin.de (informacje o Berlin Welcome Card)

 

Dojazd na tereny Messe Berlin (Messedamm 22):

 Z centrum

 linia
stacja/przystanek
U-Bahn (metro) U2 Kaiserdamm /Theodor-Heuss-Platz “Messe Nord” (wejście północne)
S-Bahn (kolejka miejska)

S3, S5 lub S75

S46 oraz S41 lub S42 (zależnie od kierunku) - linia Ringbahn

“Messe Süd”(wejście południowe)

“Messe Nord/ICC” (wejście północne)

Autobusy

 X34, X49, 104, 139, 218, 219 i 349

218, 349

Messedamm/ZOB/ICC  lub Messegelande/ICC (wejście północne)

S-Messe-Sud (wejście południowe).

Dojazd do Station Berlin, gdzie odbywają się targi IFA Global Market

Dojazd do Berlin ExpoCenter Airport, gdzie odbywają się targi lotnicze ILA

UWAGA: W czasie niektórych dużych imprez (np. targów IFA czy ITB) można skorzystać z bezpłatnych autobusów targowych, dowożących gości m.in. z lotniska Tegel, ze stadionu olimpijskiego (tam dostępne dodatkowe parkingi), z ważniejszych hoteli w Berlinie i kursujących między halami targowymi. Autobusy dostępne dla posiadaczy biletów na targi. Szczegóły proszę sprawdzać dla konkretnej imprezy.

Bilety na InnoTrans umożliwiają bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej - szczegóły tutaj.

 

 ProMesse nie odpowiada za zmiany w organizacji komunikacji publicznej w Berlinie.

dojazd samochodem

 • Adres Messe Berlin (także dla systemów nawigacyjnych) : Messedamm 22, 14055 Berlin

Współrzędne GPS : 52.50133°N / 13.27431°E

Z drogi A10 (Berliner Ring) należy zjechać w drogę A100, A111 lub A115, następnie szukać zjazdu oznaczonego „Messegelande”.

Uwaga: targi lotnicze ILA odbywają się w Berlin ExpoCenter Airport pod adresem Messestr. 1, 12529 Schoenefeld (Selchow). Szczegóły o dojeździe można znaleźć tutaj.

Dojazd do Station Berlin, gdzie odbywają się targi biznesowe IFA Global Markets.

 

informajce dla kierowców

 • W centrum Berlina obowiązuje strefa ochrony środowiska. Obejmuje ona teren wewnątrz pierścienia linii Ringbahn szybkiej kolei miejskiej (S-Bahn). Prowadzące do niej ulice są odpowiednio oznakowane. Wszystkie pojazdy znajdujące się w obrębie tej strefy muszą mieć naklejoną specjalną winietę - jej brak może skutkować mandatem. Takim samym systemem są objęte inne duże miasta niemieckie, między innymi Kolonia i Hannover.

Tereny Targów Berlińskich, a także autostrada i berlińskie lotniska znajdują się poza strefą ekologiczną i winieta nie jest tam wymagana.

Jadąc z bezpośrednio z Polski, można dojechać na teren targów całkowicie omijając strefę ekologiczną.

Winiety wydawane są w punktach rejestracji pojazdów mechanicznych, w punktach kontroli TÜV, DEKRA i GTÜ oraz w autoryzowanych warsztatach samochodowych i punktach serwisowych, których samym Berlinie jest 850. Jeśli pojazd spełnia wymagania techniczne, winietę można otrzymać od razu.

W Polsce winietę można uzyskać:

1) w biurze DEKRA Polska (Rzymowskiego 28, 02-697 Warszawa, tel. 22 577 36 21, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ; www.dekra.pl). Nalepkę można otrzymać nawet tego samego dnia.

2) za pośrednictwem PZM Travel (adres w Warszawie Madalińskiego 20/3A, wejście od Melsztyńskiego, III klatka, adresy biur PZM Travel w różnych miastach; email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ). Czas uzyskania dokumentu - do 10 dni roboczych.

szczegółowe informacje o winietach i procedura zakupu

3) przez internet ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ), do e-maila należy dołączyć kopie dokumentów samochodu - zostanie wtedy dostarczona listownie w ciągu dwóch tygodni.

Winietę kupuje się jednorazowo, ma ona nieograniczony termin ważności.

Więcej informacji - między innymi mapa stref - na stronie www.visitberlin.de (również w j. polskim).

 W czasie dłuższego pobytu w Berlinie rekomendujemy przemieszczanie się komunikacją publiczną - Berlin ma rozwiniętą sieć komunikacyjną, korzystanie z niej może być łatwiejsze i szybsze niż jazda po mieście samochodem. Informacje o dojeździe na targi komunikacją miejską

 

rezerwacja hoteli

Samodzielna rezerwacja hoteli ONLINE (także w języku polskim)
Hotel Reservation Service
www.hrs.de

 UWAGA: Messe Berlin ostrzega przed korzystaniem z usług firm Exhibition Housing Management (EHM) i Exhibition Housing Service (EHS), które kontaktują się z uczestnikami targów, oferując miejsca w hotelach. Firmy te nie są partnerami Messe Berlin. Targi Berlińskie nie przekazują im danych uczestników i nie zlecają wstępnej rezerwacji miejsc hotelowych. Ponadto usługi tych firm wiążą się z wysokimi cenami i wyjątkowo skomplikowanymi procedurami anulowania lub zmiany zamówienia. Messe Berlin sugeruje, by w przypadku otrzymania oferty tych firm nie podpisywać żadnych przesłanych dokumentów.

Targi poza Berlinem

Messe Berlin współorganizuje także targi poza Berlinem:

 • China Fruit Logistica - targi owocowo-warzywne rynku chińskiego - w Szanghaju (Chiny)

Shanghai Convention & Exhibition Center for Information Sourcing (SWEECC), 850 Bocheng Road, Putuo District, 200126 Shanghai

Jak dotrzeć do SWECC?

 •  CE China - targi elektroniki użytkowej na rynku chińskim - w Guangzhou/Kanotnie (Chiny)

Poly World Trade Center Expo (PWTC), 1000 Xingamg East Road, Haizhu Qu, 51030 Guangzhou/Kanton

Jak dotrzeć do PWTC?

 

Przy wyjeździe do Chin należy posiadać ważną wizę - można ja uzyskać w wydziale konsularnym ambasady ChRL w Warszawie lub w konsulacie generalnym ChRL w Gdańsku. Paszport powinien być ważny przez co najmniej 6 miesięcy ponad termin ważności chińskiej wizy. Od turystów indywidualnych chińskie urzędy konsularne mogą wymagać okazania biletu powrotnego.

Wjazd na teren Hong Kongu lub Makau jest traktowany jak opuszczenie terenu ChRL i oznacza zakończenie ważności wizy jednorazowej - jeśli planujemy wjechać do Hong Kongu z Chin kontynentalnych i do nich wrócić, należy mieć wizę dwu- lub wielokrotną.

Ubezpieczenie zdrowotne nie jest wymagane. Nie trzeba mieć określonej sumy pieniędzy na pobyt.

 Więcej: informacje MSZ

 

 • Asia Fruit Logistica - targi owocowo-warzywne rynku azjatyckiego - w Hong Kongu (specjalny region administracyjny Chin)

Asia WorldExpo na lotnisku międzynarodowym na wyspie Lantau

Jak dotrzeć do Asia WorldExpo?

 

 Przy wyjeździe do Hong Kongu obowiązują osobne przepisy: na pobyt krótszy niż 90 dni obywatele polscy nie potrzebują wizy; wystarczy, jeżeli paszport będzie ważny przez miesiąc po planowanym zakończeniu wizyty. Jeżeli z Hong Kongu udajemy się do Chin kontynentalnych, należy mieć chińska wizę.

Ubezpieczenie zdrowotne nie jest obowiązkowe, ale zalecane.

Więcej: informacje MSZ

 

 •  ITB Asia - targi turystyczne rynku azjatyckiego - w Singapurze

Sands Expo and Convention Center, Marina Bay Sands, 10 Bayfront Avenue, Singapore 018956

Jak dotrzeć do Marina Bay Sands?

 

Do Singapuru na mniej niż 90 dni można wyjechać bez wizy, paszport powinien być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od momentu wjazdu.

Należy mieć ze sobą bilet powrotny lub na dalszą podróż, a przy wjeździe podać w specjalnym kwestionariuszu adres, pod którym się zatrzymamy.

Ubezpieczenie zdrowotne nie jest obowiązkowe, ale zalecane.

Zalecamy zapoznać się z obowiązującymi w Singapurze przepisami celnymi oraz prawnymi, ponieważ niektóre z nich są znacząco odmienne od regulacji znanych z Europy i mogą być dla podróżnych zaskakujące - przy tym część przepisów jest bardzo restrykcyjna, za ich złamanie grożą surowe kary.

Więcej: informacje MSZ

 Organizatorzy ITB Asia polecają: hotele oraz linie lotnicze

 

 • CE Week - platforma biznesowa dla rynku elektroniki użytkowej

Jacob K. Javits Convention Center, 655 West 34th St., Nowy Jork (USA)

Jak dotrzeć do Javits Center?

Przy wyjeździe do USA należy wcześniej otrzymać wizę (o ile nie ma się prawa stałego pobytu). Posiadanie ważnej wizy nie gwarantuje wjazdu do kraju, ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej. Okazanie przy wjeździe biletu powrotnego nie jest obowiązkowe, ale może pomóc przekonać urzędnika, że cel wizyty jest zgodny z deklarowanym. Paszport musi być ważny co najmniej do końca planowanego pobytu.

Ubezpieczenie zdrowotne nie jest obowiązkowe. Ze względu na wysokie koszty leczenia należy mieć ubezpieczenie turystyczne, które je pokrywa.

Więcej: informacje MSZ

 

Wiele cennych informacji, nie tylko o obowiązujących przepisach, ale też warunkach bezpieczeństwa, dogodnych sposobach przemieszczania się,  opiece zdrowotnej, panujących obyczajach itp. znajdziemy na podanych powyżej stronach MSZ.