przepisy podróżowania

  • Przy wyjeździe do Niemiec należy zabrać ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty.

   Dokument powinien zachowywać ważność przez 6 miesięcy od planowanej daty powrotu z zagranicy oraz być w dobrym stanie - zawarte w nim dane muszą być czytelne.

   Obecnie na granicy polsko-niemieckiej nie ma kontroli dokumentów. Jednak na żądanie uprawnionych władz podróżny zobowiązany jest okazać dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo. Obywatele państw trzecich muszą posiadać przy sobie paszport i odpowiednie dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce i w Niemczech lub do tranzytu (np. wizę) zgodnie z obowiązującymi przepisami.

ambasady

Ambasada Niemiec w Warszawie

ul. Jazdów 12, 00-467 Warszawa

tel.: +48 (22) 58 41 700

fax.: +48 (22) 58 41 739

http://www.warschau.diplo.de/

 

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej

w Republice Federalnej Niemiec

Lassenstr. 19-21, 14193 Berlin-Grunewald

tel. (+49 30) 223130

faks: (+49 30) 22313155

e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

http://berlin.msz.gov.pl/pl/

biura podróży

Organizacja podróży i pobytu, rezerwacja hoteli i biletów na przejazd

A. Golec Consulting (Business Travel)

Al. Niepodległości 235/237 lok. 49, 02-009 Warszawa

tel: (22) 622 72 29, tel./fax.: (22) 622 36 01 , 622 87 90

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

www.bstravel.pl

 Organizacja podróży i pobytu - oferta pakietów A. Golec Consulting na targi owocowo-warzywne Fruit Logistica 2019 oraz na targi transportu autobusowego Bus2Bus 2019

 

Jointex (Andrzej Rustecki)

ul. Grochowska 207/310, 04-077 Warszawa

tel: (22) 844 42 30, 844 31 30, fax.: (22) 844 44 67

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

www.jointex.pl

dojazd pociągiem

Informacja kolejowa PKP

tel: (22) 1 94-36, www.pkp.pl

Specjalna oferta PKP dla podróżujących do Berlina:

Ciesząca się dużym powodzeniem oferta Berlin–Warszawa–Specjal została wznowiona. Wciąż bezkonkurencyjne ceny!

Przejazd z Warszawy lub Gdyni do Berlina lub z powrotem już od 24,90 euro, z/do Poznania od 14,90.

Bilety można kupić najpóźniej na 3 dni przed wyjazdem. Ilość biletów Berlin-Warszawa-Specjal jest ograniczona. Nie ma możliwości ich zwrotu lub wymiany.

Biletów promocyjnych nie można kupić u konduktora - dostępne są w kasach międzynarodowych na terenie całej Polski. Szczegółowe informacje

 

Dojazd na tereny targowe z dworców kolejowych

(z dworca głównego Hauptbahnhof, stacji Zoologischer Garten, Charlottenburg, Ostbahnhof i Lichtenberg):

S-bahn (kolejka miejska)      w kierunku  
przystanek/stacja

linia S5

Spandau S-Bhf Messe-Sud
linia S7 Postdam

Westkreuz

przesiadka na linię S41 lub S46 do stacji Messe Nord/ICC

linia S75 Westkreuz

Westkreuz

przesiadka jak wyżej

dojazd z lotnisk

Z lotniska Schoenefeld na tereny targowe (Messe Berlin)


S-bahn S9 w kierunku Blankenburg do stacji Schoeneweide; przesiadka na S-bahn S46 w kierunku Westend do stacji Messe Nord/ICC

           
z lotniska Berlin Tegel na tereny targowe

Autobus X9 lub 109 w kierunku Zoologisher Garten - albo do przystanku Jungfernheide, a następnie S-Bahn S42 (z powrotem - S41) do Messe Nord/ICC, albo też do przystanku Zoologisher Garten, następnie S-Bahn S5 do Messe Sud (główne wejście na targi)

UWAGA: Podczas niektórych większych imprez organizatorzy oferują autobusy wahadłowe, dowożące zwiedzających z wybranych lotnisk oraz hoteli na teren targów (dojazd w cenie biletu na targi). Szczegółowe informacje na stronach poszczególnych imprez targowych.

dojazd transportem publicznym

Berlin ma rozwiniętą sieć komunikacyjną - korzystanie z niej jest zwykle łatwiejsze i szybsze niż jazda po mieście samochodem oraz stosunkowo tanie. Nie trzeba też martwić się o miejsca parkingowe.

Bilety dostępne są w automatach na każdej stacji, w kioskach, a także w technologii mobilnej.  Istnieją trzy strefy biletowe: A (ścisłe centrum w obrębie linii S-Bahn Ringbahn), B (tu mieszczą się tereny targów, a także lotnisko Tegel) oraz C (okolice podmiejskie, Poczdam, lotnisko Shoenefeld); bilety można kupować na strefy AB, BC lub ABC. W ofercie bilety jednorazowe, okresowe, jedno- lub kilkudniowe, a także grupowe (max. dla 5 osób). Kupując kartę Berlin Welcome Card oprócz możliwości przejazdów komunikacją miejską otrzymamy zniżki na liczne atrakcje turystyczne i kulturalne Berlina oraz rabaty w wybranych sklepach i restauracjach.

Dzieci do lat 6 podróżują bez biletu, do lat 14 - z biletem zniżkowym.

Wszelkie informacje o berlińskiej komunikacji miejskiej: www.bvg.de; sbahn.berlin; www.visitberlin.de (informacje o Berlin Welcome Card)

 

Dojazd na tereny Messe Berlin (Messedamm 22):

 Z centrum

 linia
stacja/przystanek
U-Bahn (metro) U2 Kaiserdamm /Theodor-Heuss-Platz “Messe Nord” (wejście północne)
S-Bahn (kolejka miejska)

S3, S5 lub S75

S46 oraz S41 lub S42 (zależnie od kierunku) - linia Ringbahn

“Messe Süd”(wejście południowe)

“Messe Nord/ICC” (wejście północne)

Autobusy

 X34, X49, 104, 139, 218, 219 i 349

218, 349

Messedamm/ZOB/ICC  lub Messegelande/ICC (wejście północne)

S-Messe-Sud (wejście południowe).

Dojazd do Station Berlin, gdzie odbywają się targi IFA Global Market

Dojazd do Berlin ExpoCenter Airport, gdzie odbywają się targi lotnicze ILA

UWAGA: W czasie niektórych dużych imprez (np. targów IFA czy ITB) można skorzystać z bezpłatnych autobusów targowych, dowożących gości m.in. z lotniska Tegel, ze stadionu olimpijskiego (tam dostępne dodatkowe parkingi), z ważniejszych hoteli w Berlinie i kursujących między halami targowymi. Autobusy dostępne dla posiadaczy biletów na targi. Szczegóły proszę sprawdzać dla konkretnej imprezy.

Bilety na InnoTrans umożliwiają bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej - szczegóły tutaj.

 

 ProMesse nie odpowiada za zmiany w organizacji komunikacji publicznej w Berlinie.

dojazd samochodem

 • Adres Messe Berlin (także dla systemów nawigacyjnych) : Messedamm 22, 14055 Berlin

Współrzędne GPS : 52.50133°N / 13.27431°E

Z drogi A10 (Berliner Ring) należy zjechać w drogę A100, A111 lub A115, następnie szukać zjazdu oznaczonego „Messegelande”.

Uwaga: targi lotnicze ILA odbywają się w Berlin ExpoCenter Airport pod adresem Messestr. 1, 12529 Schoenefeld (Selchow). Szczegóły o dojeździe można znaleźć tutaj.

Dojazd do Station Berlin, gdzie odbywają się targi biznesowe IFA Global Markets.

 

informajce dla kierowców

 • W centrum Berlina obowiązuje strefa ochrony środowiska. Obejmuje ona teren wewnątrz pierścienia linii Ringbahn szybkiej kolei miejskiej (S-Bahn). Prowadzące do niej ulice są odpowiednio oznakowane. Wszystkie pojazdy znajdujące się w obrębie tej strefy muszą mieć naklejoną specjalną winietę - jej brak może skutkować mandatem. Takim samym systemem są objęte inne duże miasta niemieckie, między innymi Kolonia i Hannover.

Tereny Targów Berlińskich, a także autostrada i berlińskie lotniska znajdują się poza strefą ekologiczną i winieta nie jest tam wymagana.

Jadąc z bezpośrednio z Polski, można dojechać na teren targów całkowicie omijając strefę ekologiczną.

Winiety wydawane są w punktach rejestracji pojazdów mechanicznych, w punktach kontroli TÜV, DEKRA i GTÜ oraz w autoryzowanych warsztatach samochodowych i punktach serwisowych, których samym Berlinie jest 850. Jeśli pojazd spełnia wymagania techniczne, winietę można otrzymać od razu.

W Polsce winietę można uzyskać:

1) w biurze DEKRA Polska (Rzymowskiego 28, 02-697 Warszawa, tel. 22 577 36 00, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ; www.nalepka.dekra.pl). Nalepkę można otrzymać nawet tego samego dnia.

2) za pośrednictwem PZM Travel (adres w Warszawie Madalińskiego 20/3A, wejście od Melsztyńskiego, III klatka, adresy biur PZM Travel w różnych miastach; email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ). Czas uzyskania dokumentu - do 10 dni roboczych.

szczegółowe informacje o winietach i procedura zakupu

3) przez internet ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ), do e-maila należy dołączyć kopie dokumentów samochodu - zostanie wtedy dostarczona listownie w ciągu dwóch tygodni.

Winietę kupuje się jednorazowo, ma ona nieograniczony termin ważności.

Więcej informacji - między innymi mapa stref - na stronie www.visitberlin.de (również w j. polskim).

 W czasie dłuższego pobytu w Berlinie rekomendujemy przemieszczanie się komunikacją publiczną - Berlin ma rozwiniętą sieć komunikacyjną, korzystanie z niej może być łatwiejsze i szybsze niż jazda po mieście samochodem. Informacje o dojeździe na targi komunikacją miejską

 

rezerwacja hoteli

Samodzielna rezerwacja hoteli ONLINE (także w języku polskim)
Hotel Reservation Service
www.hrs.de

 UWAGA: Messe Berlin ostrzega przed korzystaniem z usług firm Exhibition Housing Management (EHM) i Exhibition Housing Service (EHS), które kontaktują się z uczestnikami targów, oferując miejsca w hotelach. Firmy te nie są partnerami Messe Berlin. Targi Berlińskie nie przekazują im danych uczestników i nie zlecają wstępnej rezerwacji miejsc hotelowych. Ponadto usługi tych firm wiążą się z wysokimi cenami i wyjątkowo skomplikowanymi procedurami anulowania lub zmiany zamówienia. Messe Berlin sugeruje, by w przypadku otrzymania oferty tych firm nie podpisywać żadnych przesłanych dokumentów.

Targi poza Berlinem

Messe Berlin współorganizuje także targi poza Berlinem:

 • China Fruit Logistica - targi owocowo-warzywne rynku chińskiego - w Szanghaju (Chiny)

Shanghai Convention & Exhibition Center for Information Sourcing (SWEECC), 850 Bocheng Road, Putuo District, 200126 Shanghai

Jak dotrzeć do SWECC?

 •  CE China - targi elektroniki użytkowej na rynku chińskim - w Shenzhen (Chiny)

Shenzhen Convention & Exhibition Center (SZCEC), Fuhua Third Road, Futian District, 518048 Shenzhen

Jak dotrzeć do SZCEC?

Organizatorzy CE China polecają usługi biura podróży.

 • Asia Fruit Logistica - targi owocowo-warzywne rynku azjatyckiego - w Hong Kongu (specjalny region administracyjny Chin)

Asia WorldExpo na lotnisku międzynarodowym na wyspie Lantau

Jak dotrzeć do Asia WorldExpo?

 •  ITB Asia - targi turystyczne rynku azjatyckiego - w Singapurze

Sands Expo and Convention Center, Marina Bay Sands, 10 Bayfront Avenue, Singapore 018956

Jak dotrzeć do Marina Bay Sands?

 Organizatorzy ITB Asia polecają: hotele oraz linie lotnicze

 

WIZY i PRZEPISY WJAZDOWE

Przy wyjeździe do Chin należy posiadać ważną wizę - można ja uzyskać w wydziale konsularnym ambasady ChRL w Warszawie lub w konsulacie generalnym ChRL w Gdańsku.

Paszport powinien być ważny przez co najmniej 6 miesięcy ponad termin ważności chińskiej wizy.

Od turystów indywidualnych chińskie urzędy konsularne mogą wymagać okazania biletu powrotnego.

Wjazd na teren Hong Kongu lub Makau jest traktowany jak opuszczenie terenu ChRL i oznacza zakończenie ważności wizy jednorazowej - jeśli planujemy wjechać do Hong Kongu z Chin kontynentalnych i do nich wrócić, należy mieć wizę dwu- lub wielokrotną.

Ubezpieczenie zdrowotne nie jest wymagane. Nie trzeba mieć określonej sumy pieniędzy na pobyt.

 Więcej: informacje MSZ

 Osobne przepisy obowiązują przy wyjeździe do Hong Kongu: na pobyt krótszy niż 90 dni obywatele polscy nie potrzebują wizy; wystarczy, jeżeli paszport będzie ważny przez miesiąc po planowanym zakończeniu wizyty. Jeżeli z Hong Kongu udajemy się do Chin kontynentalnych, należy mieć chińska wizę.

Ubezpieczenie zdrowotne nie jest obowiązkowe, ale zalecane.

Więcej: informacje MSZ

 Do Singapuru również można wyjechać na mniej niż 90 dni bez wizy, paszport powinien być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od momentu wjazdu.

Należy mieć ze sobą bilet powrotny lub na dalszą podróż, a przy wjeździe podać w specjalnym kwestionariuszu adres, pod którym się zatrzymamy.

Ubezpieczenie zdrowotne nie jest obowiązkowe, ale zalecane.

Warto zapoznać się z obowiązującymi w Singapurze przepisami celnymi oraz prawnymi, ponieważ niektóre z nich są bardzo restrykcyjne, a za ich złamanie grożą surowe kary .

Więcej: informacje MSZ