• W centrum Berlina obowiązuje strefa ochrony środowiska. Obejmuje ona teren wewnątrz pierścienia linii Ringbahn szybkiej kolei miejskiej (S-Bahn). Prowadzące do niej ulice są odpowiednio oznakowane. Wszystkie pojazdy znajdujące się w obrębie tej strefy muszą mieć naklejoną specjalną winietę - jej brak może skutkować mandatem. Takim samym systemem są objęte inne duże miasta niemieckie, między innymi Kolonia i Hannover.

Tereny Targów Berlińskich, a także autostrada i berlińskie lotniska znajdują się poza strefą ekologiczną i winieta nie jest tam wymagana.

Jadąc z bezpośrednio z Polski, można dojechać na teren targów całkowicie omijając strefę ekologiczną.

Winiety wydawane są w punktach rejestracji pojazdów mechanicznych, w punktach kontroli TÜV, DEKRA i GTÜ oraz w autoryzowanych warsztatach samochodowych i punktach serwisowych, których samym Berlinie jest 850. Jeśli pojazd spełnia wymagania techniczne, winietę można otrzymać od razu.

W Polsce winietę można uzyskać:

1) w biurze DEKRA Polska (Rzymowskiego 28, 02-697 Warszawa, tel. 22 577 36 21, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ; www.dekra.pl). Nalepkę można otrzymać nawet tego samego dnia.

2) za pośrednictwem PZM Travel (adres w Warszawie Madalińskiego 20/3A, wejście od Melsztyńskiego, III klatka, adresy biur PZM Travel w różnych miastach; email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ). Czas uzyskania dokumentu - do 10 dni roboczych.

szczegółowe informacje o winietach i procedura zakupu

3) przez internet ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ), do e-maila należy dołączyć kopie dokumentów samochodu - zostanie wtedy dostarczona listownie w ciągu dwóch tygodni.

Winietę kupuje się jednorazowo, ma ona nieograniczony termin ważności.

Więcej informacji - między innymi mapa stref - na stronie www.visitberlin.de (również w j. polskim).

 W czasie dłuższego pobytu w Berlinie rekomendujemy przemieszczanie się komunikacją publiczną - Berlin ma rozwiniętą sieć komunikacyjną, korzystanie z niej może być łatwiejsze i szybsze niż jazda po mieście samochodem. Informacje o dojeździe na targi komunikacją miejską